Ploštica posteľná
Čo je ploštica posteľná
Charakteristika ploštice
Ploštica posteľná (cimex lectularius) je parazitujúci malý, bezkrídly hmyz s plochým telom, ktorý sa živí satím krvi teplokrvných stavovcov. Satie krvi uprednostňuje predovšetkým na ľuďoch a svojich hostiteľov napáda hlavne v noci. Je červeno - hnedkastej farby. Jej veľkosť je 4 – 5 mm.
Ploštice si často ľudia mýlia s blchami ľudskými alebo švábom obyčajným, pričom ploštice neskáču ani nelietajú, pohybujú sa veľmi rýchlo po podlahách či stenách. Žijú cca 2,5 až 3 metre od miesta, kde spí hostiteľ. Dospelé jedince sa dožívajú cca 12 mesiacov, pričom ak sa nachádzajú v prostredí, kde je teplota cca od 20°C do 28 °C, môžu sa dožiť aj dlhšie. Ploštica ma nedokonalú premenu, od vajíčka až po dospelého jedinca sa zvlečie 5 krát. Vajíčko má len 1mm, jeho podoba je zrnku soli.
Ploštice nepriťahuje nečistota, ale teplo svojho hostiteľa a oxid uhličitý.
Ako sa šíria ploštice
V súčasnosti sa často stretávame s predsudkami a stereotypmi, že ploštice sú známkou špinavého prostredia a vyskytujú sa najmä v sociálne slabších rodinách. To je však obrovský omyl! Tohto nepríjemného spolubývajúceho si kľudne môžete priniesť aj z tých najlepších a najčistejších hotelov.
V domácnostiach sa ploštice šíria hlavne cez leto či bezprostredne po ňom, keďže toto obdobie je pre ne najvhodnejšie z hľadiska migrácie ľudí (víkendové pobyty, dovolenky v hoteloch… ), ale aj klimatické podmienky sú najideálnejšie pre ich šírenie. Cez leto v nočných hodinách putujú cez obvody stien objektov, cez šachty, potrubia či inžinierske siete. Do svojho bytu si ich prenesiete či už v kufri spolu s batožinou, na odeve či v topánkach, alebo ich môžu priniesť aj vaši domáci miláčikovia. Najčastejšie sa ploštice vyskytujú na miestach s vysokou koncentráciou ľudí, ako sú hotely, internáty či nemocnice. Treba mať na pamäti, že ak sa ploštice dostanú do objektu, začnú sa veľmi rýchlo šíriť z jednej miestnosti ďalších.
Ak máte obavy o svoje zdravie kvôli prenosu infekčných ochorení, väčšina lekárov sa zhoduje v tom, že ploštice nijaké choroby ani infekcie neprenášajú. Na druhej strane bolo v laboratórnych podmienkach preukázané, že dokážu hostiteľa nakaziť aj takými hrôzostrašnými ochoreniami ako je mor či HIV.
Ako rozoznať ich výskyt
Uštipnutie plošticou posteľnou sa u ľudí prejavuje v podobe kožných vyrážok a svrbenia. Avšak reakcie ľudí sú individuálne, pričom sa môže stať že nebudete mať žiadne príznaky po uštipnutí.
Aby ste mohli identifikovať prítomnosť ploštice posteľnej, nižšie uvedené príznaky sú vypísané v bodoch:
- Zostatky po vzliekaní lariev ploštíc
- Vajíčka. Vajíčka sú veľké cca 1 mm, sú bielej farby, ale len ťažko viditeľné. Ploštice ich lepia na ťažko dostupné miesta
- Živé ploštice
- Hrdzavočervené až červené krvné škvrny na posteľnej bielizni pochádzajúce z ploštíc
- Hnedo zafarbené fekálne škvrnky
- Kožná vyrážka a svrbenie
Ploštice majú veľmi dobrú schopnosť ukrývaťsa, preto je náročné identifikovať ich. Pri kontrole svojho obydlia skôr nájdete ich stopy (napr. trus, zvlečenú kožu) ako živú plošticu.
Čo robiť, keď sa ich výskyt potvrdí?
Zachovajte chladnú hlavu, problém s plošticami je riešiteľný! Najdôležitejšie je však, aby sa sa ploštice nesnažili zlikvidovať sami! Nábytok nevyhadzujte, hrozí že ploštice roznesiete napríklad po schodisku. Ploštice sa dajú spoľahlivo zlikvidovať odborníkom v akomkoľvek nábytku. Odporúčame informovať domovníka / správcu bytov o plošticiach, nemusíte byť jediný komu sa doma zahniezdili ploštice.
Kde sa nachádzajú
Možno si kladiete otázku, ako je možné, že máte doma ploštice. Odpoveďou je, že ploštica posteľná sa nenachádza len v domácnostiach, ale takmer vo všetkých druhoch objektov ako sú nemocnice, domovy dôchodcov, školy, škôlky, hotely či kancelárske priestory a v neposlednom rade sú aj v dopravných prostriedkoch ako sú vlaky, autobusy či taxi.
Skúste popremýšľať, kde ste trávili v poslednom období čas, ak ste boli na dovolenke, určite ste bývali v hoteli, penzióne či chate, tam ste možno cestovali vlakom, , autobusom či taxíkom na letisko. Aj tu by sa mohla skrývať odpoveď, ako je možné, že máte doma ploštice.
Ploštice sú druhom hmyzu, ktorý nepriťahuje nečistota, preto sa vylučuje skutočnosť, že sú akou si známkou špinavého prostredia. Počas dňa sa skrývajú v ťažko dostupných miestach. Ploštice sú svetloplaché, preto sa ukrývajú výhradne v tmavých lokalitách, predovšetkým v blízkosti priestorov, kde človek v noci spí.
Najčastejšie plošticu posteľnú nájdete:
- v bočných stranách matracov - v švoch, záhyboch
- v konštrukcií posteli (posteľné čelá, v štrbinách rámov...)
- za obrazmi, lištami plávajúcich podláh, v stoličkách, pohovkách, nočných stolíkoch, záhyboch záclon a pod.